GOCA EKONOMIJA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
GOCA EKONOMIJA

Marketing, preduzetništvo, biro i osnovi ekonomije.
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  

 

 Mehanizam delovanja ekonomske propagande

Go down 
AuthorMessage
Nemanja120
Admin
Admin



Posts : 20
Join date : 2014-11-05

Mehanizam delovanja ekonomske propagande Empty
PostSubject: Mehanizam delovanja ekonomske propagande   Mehanizam delovanja ekonomske propagande EmptyWed Apr 08, 2015 10:11 am

Motivi su svi oni faktori koji pokreću čoveka na određenu aktivnost. Traganje za motivima je traganje za uzrocima ponašanja.

POTREBA – MOTIV – AKCIJA – CILJ

Kada se ostvari cilj i zadovoljenje potrebe, počinju se javljati nove potrebe i ciklus se ponavlja. To je takozvani motivacioni ciklus.

Klasifikacija motiva

Postoje razne podele, ali sa stanovišta ekonomske propagande značajna je podela motiva na emocionalne i racionalne.

Emocionalni motivi su unutrašnji podsticaji koji dovode do kupovine bez prethodnog razmišljanja (ponos, prkos, udobnost, zahtev za zadovoljenje čula mirisa, ukusa, dodira i sl.) Kao rezultat javljaju se impulsivne kupovine.

Racionalni motivi su unutrašnji podsticaji za kupovinu uz prethodno razmišljanje. Odluka o kupovini je uglavnom razultat razmatranja brojnih razloga za i protiv. U racinalne motive ubrajaju se: kvalitet, trajnost i funkcionalnost proizvoda, troškovi upotrebe i sl.

Za istraživanje motiva koriste se razne tehnike: dubinski intervju, test asocijacije reči, test nedovršenih rečenica, test trećeg lica i sl. Analizom rezultata dobijenih ovim metodima saznaje se zašto se potrošači ponašaju na određeni način u procesu kupovine, šta ih motiviše da donesu određenu odluku i sl.

Ponašanje potrošača

Ponašanje potrošača pri kupovini je rezultat uticaja niza faktora: ekonomskih, socioloških, psiholoških i drugih.

Ekonomski modeli ponašanja potrošača zasnivaju se na pretpostavci da se potrošač pri donošenju odluka o kupovini rukovodi, pre svega, ekonomskim razlozima (sistemom potreba, dohotkom i cenom). Pri čemu su dohodak i cena objektivne ekonomske detetminante, a sistem potreba je subjektivni faktor ponašanja potrošača.

Sociološki modeli ponašanja potrošača zasnivaju se na pretpostavci da su njihove odluke o kupovini najvećim delom razultat delovanja socijalnih faktora, odnosno društvene sredine u kojoj žive. Na ponašanje potrošača utiču socijalne grupe kojima potrošač pripada, kao i one kojima želi da pripada.

Za istraživanje psiholoških faktora koriste se modeli kliničke i eksperimentalne psihologije. Jedan od najpoznatijih modela eksperimentalne psihologije je i Pavlovljev model učenja, dok je najpoznatiji klinički model Frojdov psihoanalitički model (id, ego i super-ego)
Back to top Go down
 
Mehanizam delovanja ekonomske propagande
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
GOCA EKONOMIJA :: Marketing-
Jump to: